Det här med samboavtal

Samarbete med Enklaavtal.se

 

Tjena!

Hoppas du har en grym semester! Det har jag 😉

Jag hänger för tillfället i Marbella! Vädret här är riktigt härligt för dem som gillar hetta! Det blir mycket sol och bad med trevliga middagar sent på kvällarna. Jag är lite sugen på att köpa något eget här. Kanske att min flickvän och jag köper något tillsammans. På tal om att köpa boende tillsammans så tänkte jag gå in lite på det här med samboavtal.

Enklaavtal.se är en guide gällande att skriva avtal i olika livssituationer. Min far lärde mig vid tidig ålder hur viktigt det är att få saker i print och signade. Just när det kommer till pengar så är människor inte alls pålitliga eller enkla att ha att göra med. Det är lätt att tänka att ens partner aldrig skulle kunna göra en illa på ett ekonomiskt plan men när hjärtan blir krossade så är det inte helt säkert att man tänker så pass klart och förnuftigt som man hade gjort annars. Därav är det så skönt att ha saker och ting avtalat innan situationen och bråket uppstår genom ett samboavtal. Detta behöver såklart inte bara gälla samboavtal utan det gäller även äktenskapsförord och testamenten. Enklaavtal.se guidar er gällande alla typer av avtal.

Går vi in lite på det här med äktenskapsförord så vet jag genom många vänner jag pratat med att det är en väldigt känslig fråga. Man vill inte verka girig, snål eller missunnsam gentemot sin partner. Men samtidigt så vill man också känna sig trygg och inte bli utnyttjad på något sätt i slutändan. Jag har en vän som skrivit äktenskapsförord med sin fru som endast gäller fram tills dess att de vart gifta i 5 år. Det tycker jag är en väldigt bra deal. Älskar du inte någon på riktigt så blir det ju väldigt tufft att stå ut i över 5 år 😉 Skämt åsido. Jag tycker att det är ett bra sätt att göra situationen bekväm för båda parter. Skulle det vara frun som tjänar mindre eller som går in med en mindre del så kan hon då känna sig trygg med att det efter ett längre äktenskap kommer att delas rättvist. Medan mannen i det fallet kan känna sig trygg i att äktenskapet inleds på sjysta villkor.

Hursomhelst för att komma till en slutsats gällande detta så tror jag helt klart att vi alla mår bäst av att ha avtal på saker även om avtalen i slutändan inte behövdes vilket vi alla hoppas på!

Trevlig kväll!

Puss och kram Magnus

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *